Answer:
-3.8
Step-by-step explanation:
1.6(2.5-10) + 8.2
1.6(-7.5) + 8.2
-12 + 8.2
-3.8
Answer:
-3.8
Step-by-step explanation:
1.6 * 2.5 = 4
1.6*-10 = -16
4-16+8.2
4-16 = -12
-12+8.2 = -3.8
A. g(x) = 4x2
B.
g(x)=2x2
(4)
D. g(x)=2x2
C. g(x)=
O
Answer:
It should be D on the photo
how many cups of each were sold
Answer:
how many cups of what were sold
Step-by-step explanation:
??????????????
Ron earned $ 840 in a week . How much will he earn in 36 days
Answer:
about 4200
Step-by-step explanation:
in order to solve this, you have to understand that there are 4 weeks within a month, which would give you the answer of 3360 and 36 days is approximately 5 weeks, therefore just add one more week to the total of 3360+ 840 = 4200
Find LCM of 45, 60 & 135
Pls need answers
Answer:
540
Step-by-step explanation:
The multiples of 45 are 9,3,3,1
The multiples of 60 are 12,4,2,1
The multiples of 135 are 27,9,9,9,3
Therefore the LCM can be calculated as follows
= 5×3×2×2×3×3
= 540
Hence the LCM is 540
Which expressions is equivalent to 3(x - 2)?
Answer quickly!
A biologist measures 10 quadrats of an area of 0.10 acre each. If the average number of daisies per quadrat is 8, how many daisies are there total in a 5-acre field?
Find sin A.
a.
4
sin A = -
3
sin A
b.
4
sin A =
d.
sin A =
Answer:
4/5
sin A = perpendicular/hypotenuse
sinA = 28/35
sinA = 4/5
hope it helps
option B
Answer:
B. Sin A = [tex]\frac{4}{5}[/tex]
Step-by-step explanation:
Sin A = opposite / hypotenuse
Sin A = 28 / 35
Divide both by 7
28 / 7 = 4
35 / 7 = 5
[tex]\frac{28}{35} = \frac{4}{5}[/tex]
Find it ! Find the perimeter
Answer:
P=60
Step-by-step explanation:
P=2(l+w)
P=2(14+16)
P=2(30)
P=60
Perimeter of a rectangle with 16in length and 14in width is 60 in.
Perimeter of a rectangle = 2(l+b)
here l = length and b= width
Given : l= 16 in and b= 14 in
perimeter = 2(l+b)
= 2(16+14)
= 2(30)
=60 inches.
The perimeter of rectangle is 60 inches
To learn more about perimeter refer to,
https://brainly.com/question/15287805
Which of the following equations has exactly one real solution?
A.
2(x + 14) = 2x + 28
B.
7x + 14 = −2x − 17
C.
2x + 14 = 2x + 14
D.
7x + 14 = 7x − 17
Answer:
Option A
Step-by-step explanation:
2(x+14)=2x+28
2x+28=2x+28
IT HAS REAL SOLUTION :)
PLZZ MARK ME AS BRAINLIEST
The lunch choices last Friday were mushroom or pepperoni pizza. The cafeteria made 10
pizzas in all, 4 of which were mushroom pizzas. What percentage of the pizzas were
mushroom pizzas?
Answer:
40%
Step-by-step explanation:
4/10=.40
.40=40% as a percentage
Cheapstore= 600g 20% off the normal price of £5 Superstore= 600g plus extra 30% extra £5 which box of ceral has better value?
Answer:
The one from superstore
Step-by-step explanation:
We are to find the box if cereal that gives us the best value for our money.
We first calculate for cheapstore
We have 500 pounds divide through by 10 = 50p
Multiply 50 with 2
= 100p
= 1 pound
4 pounds = 600 grams
For superstore
Divide 600 g by 10
= 60g
Multiply with 3
= 60g x 3
= 180g
600+180 = 780grams
600grams/4pounds = 150g
780grams / 5 pounds = 156gtams
From here we concise that superstore box has best value
Brandon’s factory produces 832 containers per hour on the first production line. After maintenance is completed on the first production line, the factory is able to produce 1102 containers per hour. By what approximate percent did the maintenance increase production? (Round your answer to the nearest whole percent.)
Answer:
270
Step-by-step explanation:
1102-832
$13,000 for 8 years at
3.6% annual
simple
interest
Five friends want to travel on a trip. The bus ticket price is $50 for each friend, and the rooms and meals for everyone will cost $850.
To pay for the trip, friends work in the local shop. Each of them is paid $5 per hour. If each friend works the same number of hours, how many hours must each friend work so that there will be enough money to pay for the entire cost of the trip?
Answer this pls I'm this accounts cousin help me
Answer:
Step-by-step explanation:
Okay so first you need to find out how much money it will cost in total.
$50*5
=$250
$250+$850=
$1,100
Now, $1,100 divided by 5
1,100/5
=220 hours
And there are 5 friends so divide the total amount hours by 5.
220/5
=44 hours
So you see, each friend will need to work 44 hours.
I hope this helped :)
Brainliest? ✨
Plz help
In the parallelogram below find x
Answer:
Diagonals of a parallelogram bisect each other
So, 6x-57=3x+3
6x-3x=3+57
3x=60
x=60/3
x=20
PLZZZZZZ HEEEELP WILL MARK BRAINLIEST!!!!!!!!
Answer:
w [tex]\geq[/tex] -2
Step-by-step explanation:
i think that the answer would be w [tex]\geq[/tex] -2
Answer:
w>-2
Step-by-step explanation:
Divide both sides by -10.
Simplify 3(x+2)-6+x please!
Use the iterative formula xn+1 = 4 - √x with x0 = 2 to find the solution to f(x) correct to 2 decimal places.
what is the gradient of the following shape
Select all the equations that are true. Explain your thinking.
Answer:
A,D,E,
Step-by-step explanation:
the annual rent of the house is 3600$ . Find the rent of 5 months
Answer:
1500 dollars
Step-by-step explanation:
annual means yearly and we want to find how much it will cost for 5 months
First thing we want to do is find how much it cost every month and to do that we divide 3600 by 12
3600/12=12 so it cost 300 dollars monthly
then we just multiply that by 5
5x300=1500 so it cost 1500 dollars for 5 months
Answer:
Step-by-step explanation:
1500 for 5 momth
(3600*5)/12
What is 8.45 rounded to the nearest tenth?
8.0
8.4
8.5
9.5
Answer:
8.5
Step-by-step explanation:
please help!
what is the slope of the line that has a y - intercept of -1
Answer:
Slope = 2
Step-by-step explanation:
The line with the y-intercept of -1 has a slope of 2. You can find this by using the formula (y1-y2)/(x1/x2), in other words, rise over run.
What fraction times 16 =4
Answer:
1/4 x 16 = 4
Step-by-step explanation:
16 x 1 divided by 4 = 4
The coordinates of the point where the lines y= 2x- 3 and
y=5 intersect are?
Answer:
Step-by-step explanation:
if <1 and <2 are vertical angels and m<1 = 180, find <2
Answer: i would say 280.
Step-by-step explanation: because if you add 180 plus another set of it it would make 280
Answer:
180
Step-by-step explanation:
Since they are vertical angles, they are congruent to each other
m<1 = m<2
3. The sum of two numbers is 17. The difference between the larger number and the
smaller number is 7. What is the value of the smaller number?
Answer:
5
Step-by-step explanation:
To solve this problem, we need to set up a system of equations. Let x represent the larger number and y represent the smaller number.
x + y = 17
x - y = 7
We can solve this system by adding them together. The y cancels out because y + (-y) = 0. After that, we solve for x
2x = 24
x = 12 (Divide both sides by 2)
Now that we know the value of x, we can substitute it into one of our original equations to solve for y.
12 + y = 17
y = 5 (Subtract 12 from both sides)
So, the smaller number is 5.
please help i’ll give brainliest please !
Answer:
a theory explaining the structure of the earth's crust and many associated phenomena as resulting from the interaction of rigid lithospheric plates which move slowly over the underlying mantle.
Step-by-step explanation:
Answer:
D.
Hope that helps!
Step-by-step explanation:
Find the theoretical probability of rolling a number cube labeled 1-12 and
it landing on 7.
Answer:
1/12
Step-by-step explanation:
There are 12 sides, and 7 is one of them. Therefore, there is a 1/12 chance of it landing on that side if it is a fair cube.
please help
Graph the following inequalities
Answer:
1 is closed circle with arrow to the left on 4, 2 is open circle with arrow to the left on 4, I believe