Find the value of x.
Your answer
Find the measure of JH.
PLS HELP Complete the table so that the numbers in each column represent the coordinates of a point on the graph
Answer:
1 is 1/2 5 is 2 1/2 and 7 would be 3 1/2
Step-by-step explanation:
please help PLEASE WILL GIVE BRAINS
A fan has five equally spaced blades. Suppose you line up two fans directly on top of each other. What is the least number of degrees that you can rotate the top fan so that the two fans are perfectly aligned again?
A fan has 5 equally spaced blades.
A. 120°
B. 60°
C. 90°
D. 72°
find the constant proportionality
y= X/6
for what value of x is JKLM a parallelogram?
help i’ll give brainliest
Answer:
Step-by-step explanation:
21
100 POINTS AND BRAINLIEST! Explain your answer PLEASE!
Answer:
27000
Step-by-step explanation:
I = P×R×T
=2000×25/10×5
=25000
AMOUNT= P+I
=2000+25000
=27000
Compound interest:-
P(1+r)^t2000(1+0.025)⁵2000(1.025)⁵2000(1.314)2628$Total:-
2000+2628=4628$A house purchased for $226,000 has lost 4% of its value each year for the past five years. What is it worth now? Round your answer to the nearest whole number.
help if you can please
Answer:
a: 24 cm
b: 101 m
c: 1.46 mm
Step-by-step explanation:
Formula: d=2r
a: 12*2=24 cm
b: 50.5*2=101 m
c: 0.73*2=1.46 mm
A handbag contains seven coins and three
keys. Two items are taken out of the handbag
one after the other and not replaced. Find
the expected number of keys taken out of the
handbag
Answer:
0.59998
Step-by-step explanation:
Number of keys = 3
Number of coins = 7
Total = 10
Number of items taken out = 2
Expected number of keys taken out:
Let x = Number of keys taken out
X = 0
1st pick = 7/10
2nd pick = 6/9
7/10 * 6/9 = 0.46666
X = 1
(7/10 * 3/9) + (3/10 * 7/9) = 0.46666
X = 2
(3/10 * 2/9) = 0.066666
X : ____ 0 ______ 1 _______ 2
P(X): _0.46666__0.46666 _0.06666
Expected value :
(0*0.46666) + (1*0.46666) + (2*0.06666)
= 0.59998
Beth is trying to convert an area from meters squared to kilometers squared. She divided the area she had by 1000 and got the wrong answer. What should she have divided the original area by?
a. 10,000
b. 100
c. 1,000,000
d. 1,000
The original area can be calculated by dividing by 1,000,000. thus option C is correct.
How do you convert meters into kilometers?One kilometer is equal to 1000 times meters. To convert meters into kilometers divide the factor by 1000 meters.
1 km = 1000 m
Beth is trying to convert an area from meters squared to kilometers squared.
She divided the area she had by 1000 and got the wrong answer because we can only convert one unit by dividing with 1000.
The original area can be calculated dividing by 1,000,000.
Learn more about kilometers;
https://brainly.com/question/13987481
#SPJ2
Emma buys a house for £250000
She sells the house for £263750
Calculate the percentage profit Emma makes
Answer:
£13750
Step-by-step explanation:
263750- 250000 = 13750
Answer: 5.5%
Step-by-step explanation:
263750 - 250000 = 13750÷ 250000 = 0.055
Multiply by 100 = 5.5%
PLEASE HELP. I will do anything, please. May someone explain what I have to do? Explain with steps please. I’m having trouble comprehending this.
Answer:
To prove : ΔDEC ~ ΔDAB
angle DEC = angle DAB...... ( Corresponding angles when Line EC || Line AB and EC being the transversal)
angle EDC = angle ADB......( Common angle D)
therefore, ΔDEC ~ ΔDAB by A - A test of similarity.
When 0.5(20x – 50y + 36) – 0.25(–100x + 40y – 12) is simplified, what is the resulting expression?
10x-25y+18-25x+10y-3
-15x-15y+15
-10x+25y+18+25x-10y+3
35x-35y+21
Answer:
35x-35y+21
Step-by-step explanation:
You would have to combine the like terms together to get 35x-35y+21.
By applying algebra properties we notice that the algebraic expression 0.5 · (20 · x - 50 · y + 36) - 0.25 · (- 100 · x + 40 · y - 12) is equivalent to 35 · x - 35 · y + 21. (Correct choice: D) #SPJ5
How to simplify an algebraic expressionIn this question we must simplify an algebraic expression by applying the following list of properties:
Commutative propertyAssociative propertyModulative propertyDistributive propertyExistence of additive inverseExistence of multiplicative inverseNow we proceed to simplify the expression given in the statement:
0.5 · (20 · x - 50 · y + 36) - 0.25 · (- 100 · x + 40 · y - 12) Given
10 · x - 25 · y + 18 + 25 · x - 10 · y + 3 Distributive and associative properties/Definition of multiplication
35 · x - 35 · y + 21 Result
By applying algebra properties we notice that the algebraic expression 0.5 · (20 · x - 50 · y + 36) - 0.25 · (- 100 · x + 40 · y - 12) is equivalent to 35 · x - 35 · y + 21. (Correct choice: D) #SPJ5
To learn more on polynomials, we kindly invite to check this verified question: https://brainly.com/question/11536910 #SPJ5
How is the length of the image of a line segment under a dilation related to
the length of its pre-image?
Answer:
It is dilated by the scale factor
Step-by-step explanation:
For example is one line is 2 units long and the image of that line was 4 units long the scale factor would be 2. (2 x 2 = 4.) If it was the other way around with the 4 as the original line and the 2 as the image line the scale factor would be 1/2. (1/2 x 4 = 2)
Answer:
260 units
explanation:
A dilation with a scale factor is noting but an increase in size of geometrical figure by a certain value.in the circumstances the line AB is 5 units. being a line AB has no width, so it only increases in length. if you want new length, it's simple.all that's nessary multiply the orgin length by the scale factor.
5.52=260
the solution is 260 units.
Need help with this question
Answer:
C. x = 3
Step-by-step explanation:
8x - 8 = 2x + 10
get the x on it's own
8x - 8 + 8 = 8x
2x + 10 + 8 = 2x + 18
8x = 2x + 18
8x - 2x = 6x
2x + 18 - 2x = 18
6x = 18
now divide each side by 6
6x / 6 = x
18 / 6 = 3
x = 3
X=3
Explanation
8x-8=2x+10
6x=18
x=3
Please answer this I need help
Put the following equation of a line into slope-intercept form, simplifying all fractions. y - 3x = -1
Answer:
y=3x-1
Step-by-step explanation:
y-3x=-1
y-3x+3x=-1+3x
y=3x-1
Answer:
y=3x-1
Step-by-step explanation:
y-3x=-1
y=3x+(-1)
y=3x-1
Write the expression in standard form. (Combine the like terms.)
4 (32 + 4y) HELP PLS
Answer:
12x+16y
Step-by-step explanation:
I believe this is the answer
Please Help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
In the past year, Yolanda watched 64 movies that she thought were very good. She watched 80 movies over the whole year. Of the movies she watched, what percentage did she rate as very good?
Answer:
81%
Step-by-step explanation:
Which is equivalent toStartRoot 10 EndRoot Superscript three-fourths x ?
Answer:
D
Step-by-step explanation:
D
D
D
D
D
D
D
Answer:
D
Step-by-step explanation:
Can you guys help I'm having trouble.
Answer:
given radius =6
Area of triangle =1/2*base*height
=1/2*6*6=18
area of quadrant =1/4πr^2
=1/4*22/7*6*6=22/7*9=198/7=28.2
area of shaded region =area of quadrant -area of triangle
=28.2-18=10.2
help i don’t get this
Answer:
0.42
Step-by-step explanation:
4.2 * 1/10 = 4.2/10
= 0.42
nships Test
Engli
Identifying Angle Relationships
Quick
Check
t
For the diagram shown, which angles are
corresponding angles
23 and 27
a
1
2.
28 and 26
4
3
24 and 27
23 and 25
5
6
b
8
7
Answer:
3 and 7
Step-by-step explanation:
Divide this equation and show your work.(QUICKLY)
X^3+4x^2-25x-28/x-4
hope this helps
andddd yeaaaaaaa hope !!!!!!!
plz help branniest to whoever is right
Lisa works as a waitress. The data set below shows Lisa's daily gratuity income, in dollars, over 15 days of work. 90, 80, 85, 115, 55, 60, 97, 73, 70, 110, 112, 58, 92, 78, 100 Using a box plot, determine which of the following are true regarding the data set above. The data is skewed left. The data is skewed right. The data is symmetric. The IQR is 30. A. III only B. II and IV C. I and IV D. III and IV
Answer:
The data is symmetric.
The IQR is 30.
Step-by-step explanation:
Answer:
The data is symmetric.
The IQR is 30.
14) The words/phrases of at most, no more
than, no greater than, and maximum all
represent which inequality symbol?
A) greater than or equal to
B) less than
C) greater than
D) less than or equal to
Answer:
D
Step-by-step explanation:
help me out with this question (geometry)
Answer:
44
Step-by-step explanation:
A angle bisector is a ray that bisects an angle into two congruent parts.
Using that information, Angle CAP=Angle PAB.
Angle PAB or Angle 2 =22 so using transitive Property, CAP or angle 1 =22.
We are asked to find the full angle so using Angle Addition
Angle CAP+ Angle PAB=CAB
22+22=CAB
44=CAB
Simplify, Show work
1: 2i^20 + i^42
2: i^101 - i^2
Answer:
1. i^20 X (2+i^22)
2. i² X (i¹¹-1) X (i²² + i¹¹ + 1) X (i^66 + i³³ + 1)
Step-by-step explanation:
1) 2i^20 + i^42
factor out i^20
i^20 X (2 + i^22)
2) i^101 - i²
i²X(i^99-1)
i²X(i³³-1)X(i^66+i³³+1)
Using a³-b³=(a-b)(a²+ab+b²)
i²X(i¹¹-1)X(i²²+i¹¹+1)X(i^66+i³³+1)
i²X(i¹¹-1)X(i²²+i¹¹+1)X(i^66+i³³+1)
I almost gave up typing. Quite stressful, but its fine
What is X...
What is Y....
Answer:
x = 110
y = 40
Step-by-step explanation:
m∡5 = 30° because it forms a linear pair with ∡6, which is 150°
x + y = 150 (angles 4 and 6 are alternate-interior and are congruent)
angles 3 and 6 are same-side interior and are supplementary
therefore: x -2y = 180-150
if x + y = 150 we can say that x = 150 - y
we can plug '150-y' for 'x' in x - 2y = 30
150-y - 2y = 30
-3y = -120
y = 40
x = 110