Answer:
ugh wdym like 10 20 ,30 40 and so on ....
Answer10 20 30 40 50 60 70 80 90 100 110 120
Step-by-step explanation:
10x1=10
10x2=20
10x3=30
10x4=40
10x5=50
10x6=60
10x7=70
10x8=80
10x9=90
10x10=100
10x11=110
10x12=120
1. Calculate the area of the figure below. Show all of your calculations (distance and area) for full credit.
Answer:
Not enough information. Where is the picture?
Step-by-step explanation:
Please add picture.
Please give me the correct answer.
Answer:
The rate of change is 2 euros.
Step-by-step explanation:
You can see on the graph the cost goes up 2 euros each hour. Hope this helps!
Which equation is the inverse of y =2x^2 - 8?
A. y = + √x+8/2
B. y = +√x+8/2
C. y = + √ x/2 + 8
D. y = +√x/2 +4
Answer:
a
Step-by-step explanation:
Find the unit rate.Round to the nearest hundredth,if necessary. 370 for 12 ft2. The unit rate is $ _______/ft2 I NEED HELP!!!
Answer:
30.80
Step-by-step explanation:
$370/12ft^2
hope this is helpful ! stay safe, God Bless you and your family...!
Find the value of 35° 9
Answer:
26°9
iuuiiii not sure tttt
2y =x
Pls help, im taking a test, pls answer quick! Thx!
HELP NOW WITH EXPONENTS
PLZ MARK BRAINLIEST! :)
Answer:
[tex]7^{12}[/tex]
Step-by-step explanation:
When you divide two numbers that have exponents and have the same base, just subtract the exponents. In this case, 7 is the base of both the dividend and the divisor. So, simply subtract 14 - 2 to get 12. The final answer is [tex]7^{12}[/tex].
Hope this helps! :)
Which is the equation of a line that passes through the point (-3, 5) with a slope
of -2/3
Solve for R*
6r - 4 = 32
please help
Answer:
r is 6
Step-by-step explanation:
This is because 6x6=36 and 36-4=32
Maria is saving for a scooter that costs $170. She has $54 already. She gets an allowance of $8 each week. How many weeks w will it take for Maria to save at least enough money to buy the scooter? Write an inequality to represent the situation.
20 POINTS ANSWER QUICK
Which of the following is not an example of a Mixed Number?
A. 5 1/4
B. -3.85
C. 16/8
D. 27 2/3
HELP DUE IN 10 MINS! Find the missing side measurement.
Your answer should be a simplified radical or a whole number. (no decimals allowed)
x =
Answer:
9^2 + x^2 = 12^2
x^2 = 144 - 81
x^2 = 63
x = √63 = 3√7 or 8
hope that answers your question
Answer:
9^2 + x^2 = 12^2
x^2 = 144 - 81
x^2 = 63
x = √63 = 3√7 or 8
hope that answers your question
Step-by-step explanation:
Solve the system of
equation using the
elimination method.
2x + y = 4
x - y = 2
Answer:
x=2
y=0
Step-by-step explanation:
I use symbolab it helps
If you want to bowl six games which ally is better show work
Answer:
Pinz
Step-by-step explanation:
So to set up the equation for Lanez:
y = 3.5 + 4.25x
Next we compare the prices for both overall by plugging 6 games in as x:
Lanez:
y = 3.5 + 4.25(6)
y = 3.5 + 25.5
y = 29
Pinz:
y = 3.75 + 4(6)
y = 3.75 + 24
y = 27.75
29>27.75
Lanez is more expensive with it costing $29 for a night as opposed to the $27.75 one would pay to play at Pinz.
The radius of a cylindrical water tank is 4 ft, and its height is 6 ft, what is the volume of the tank?
Answer:
96π cu ft.
Step-by-step explanation:
V = Bh B = area of the base h = height
The base is a circle, so [tex]B = \pi r^{2} = \pi 4^{2} = 16\pi[/tex]
V = 16π(6) = 96π cu ft.
The volume of the cylinder is 301. 6 cu. ft.
What is the volume of the cylinder?[tex]V=\pi \times r^2\times h[/tex]
where r is the radius of the cylinder and h is the height of the cylinder
For given question,
The radius of a cylindrical water tank is 4 ft, and its height is 6 ft,
[tex]\Rightarrow r=4~ft,~h=6~ft[/tex]
We need to find the volume of the cylinder.
Using the formula of the volume of the cylinder,
[tex]\Rightarrow V=\pi \times r^2\times h\\\\\Rightarrow V=\pi \times 4^2\times 6\\\\\Rightarrow V=\pi \times 16 \times 6\\\\\Rightarrow V =301.6~~cu.ft.[/tex]
Therefore, the volume of the cylinder is 301. 6 cu. ft.
Learn more about the volume of the cylinder here:
https://brainly.com/question/16134180
#SPJ2
Jake has 3 pizzas and wants to split them between him and 4 other people
What fraction of a pizza does everyone get?
answer :
3/4
Step-by-step explanation:
it just is.
Answer:
Each person will get 3/4 of a pizza.
Step-by-step explanation:
If you cut each pizza equally into four slices and divide the 12 pieces among the four people, each will receive three pieces.
If a bank account doubles in size every 5 years, then by what percent does it grow after only 3 years?
Answer:
1.516
Step-by-step explanation:
A Person Places Rs 500 in a Accout that is intrest compounded continuously Assuming no additional deposits or withdrawals, How much will be in the Account After seven years If the interest rate is Constant 8.5 percent for the first four year and a constant 9.25 percent for the last three years. So you get The percent 1.516
If the function
s
(
x
)
represents a transformation of the graph that shifts the vertex of the graph to
(
−
7
,
−
1
)
, which function represents
s
(
x
)
Answer:
..................
Step-by-step explanation:
...jdjdjejsjesjdjdjwjowjddhdjjfjhrueurjrhbffb
what is the unit rate of 2 = 4.5 of a unit rate
Answer:
1 = 2.25
Step-by-step explanation:
4.5/2 = 2.25
Meaning 1 is 2.25
Hope this helped!
Answer:
2.25
Step-by-step explanation:
will mark brainlest if correct! pls help
Answer:
See below.
Step-by-step explanation:
[tex] y_2 = 4x^2 [/tex]
[tex] x = 1 [/tex]
[tex] y_2 = 4(1)^2 = 4 = a [/tex]
a = 4
[tex] y_3 = 4^x [/tex]
[tex] x = 1 [/tex]
[tex] y_3 = 4^1 = 4 = b [/tex]
b = 4
[tex] y_1 = 4x [/tex]
[tex] x = 2 [/tex]
[tex] y_1 = 4(2) = 8 = c [/tex]
c = 8
[tex] y_3 = 4^x [/tex]
[tex] x = 2 [/tex]
[tex] y_3 = 4^2 = 16 = d [/tex]
d = 16
[tex] y_1 = 4x [/tex]
[tex] x = 3 [/tex]
[tex] y_1 = 4(3) = 12 = e [/tex]
e = 12
[tex] y_2 = 4x^2 [/tex]
[tex] x = 3 [/tex]
[tex] y_2 = 4(3)^2 = 36 = f [/tex]
f = 36
[tex] y_3 = 4^x [/tex]
[tex] x = 3 [/tex]
[tex] y_3 = 4^3 = 64 = g [/tex]
g = 64
Which is equal to√4/5?
2√10/5
2√5/5
√20/5
√20/√25
Answer:2√5/5
Step-by-step explanation:
Multiply 2√5 by √5√5
Combine and simplify the denominator.
2√5divide5
The result can be shown in multiple forms.
Exact Form:
2√5/5
.
Water freezes at 0 degrees Celsius. A student discovered that adding half a cup of salt to a gallon of water lowers its freezing temperature by 7 degrees Celsius. What is the freezing temperature of the gallon of salt water?
Answer:
-7°C
Step-by-step explanation:
Freezing point of water = 0°C
By adding salt, freezing point lowers by 7°C ;
The freezing point of salt water can be expressed as ;
Since temperature lowers :
Freezing point of salt water :
Freezing point of water - 7°C
0°C - 7°C
= - 7°C
Question in the picture
Answer:
y=2x+5 is the answer ALSO CAN WE TALK ABOUT THE FACT THAT MOO975 IS ON THREE QUESTIONS AT THE SAME TIME
Step-by-step explanation:
the area of a Trapezium is 132 cm². Its height is 14 cm the larger parallel side is longer than the other by 16 cm. find the length of the parallel side. Please someone help!!
1/2 (a+b)h
1/2 (a+16)14=132
8×14=112
14÷2=7
132-112=20
20÷7 =2.857142857
so then a= 2.86 (3sf)
For more questions like that turn it into equation the make a subject of formula
what is the distance between (0.-3) and (9.6)
Answer:
d = 12.7 when rounded to the nearest tenths
Step-by-step explanation:
Distance formula:
d=√((x_2-x_1)²+(y_2-y_1)²)
Your ordered pairs (0, -3) and (9, 6)
d=√((9-0)²+(6-(-3))²)
d=√((9))²+(6+3))²)
d=√(81 + (9)²)
d = √162
d = 12.727...
d = 12.7 when rounded to the nearest tenths
Kami went out to eat. She ordered a sandwich and chips. The total was $12.50 including tax. How much will she pay with a 15% tip
Answer:
Step-by-step explanation:
Hello! So with finding out the total + tax, we just multiply $12.50 by .15 (that is our 15% tip). Then we add that new number to $12.50 and that is the total with the tip! Let's do it,
12.50 * .15 = 1.88
12.50 + 1.88 = $14.38
Hope that helps, let me know if you have questions!
A recipe calls for 1/8 cup of honey for every 1/3 tsp of vanilla. If you use 1 tsp of vanilla, how much honey will you need to use?
Just me tryna get caught up in math before my grading period ends tomorrow :)
be ready for a spam you math gods that i absolutely adore
What is 4 & 1/2 ÷ 1/4?
Answer:
18
Step-by-step explanation:
Convert the mixed number to an improper fraction 9/2÷1/4
Reduce the numbers with the greatest common factor 2
and then multiply the numbers 9×2=18 ✅
Chelsea earns $30 per day plus $5 for every sale that she makes at her job. On Thursday, she wants to earn at least $60.
Complete the steps below.
Find the distance between the points (-3,-4) and (2,8) on the
coordinate plane.
pls hurry it’s for a quiz
Answer:
13 units
Step-by-step explanation: