Answer:
In mathematics, a coefficient is a factor linked to a monomium. Given a monomium divider, the coefficient is the ratio of the monomium by the divider. Thus the monomium is the product of the coefficient and the divider. The different coefficients will depend on the factorization of the monomium. This is usually next to the letter that accompanies the algebraic fraction. A numeric coefficient is a constant factor of a specific object. For example, in the expression 9x2, the coefficient of x2 is 9. In elemental algebra, numeric coefficients of similar terms are grouped together to simplify algebraic expressions.
Step-by-step explanation:
(x, y) ---> (cx, cy)
(x, y) ---> (-y,x)
(x, y) ---> (-x,y)
(x,y) ---> (-x .-y)
(x, y) ---> (y.-x)
(x,y) ---> (x+h, yuk)
(x, y) ---> (x,-Y)
Answer: Umm
Step-by-step explanation:
Alyson earned $40 in commission from her sales. How much did she sell if her commission rate is 15%?
Answer:
$266.67 (Verified) ✅Step-by-step explanation:
Let the merchandise she sold = x
Her commission is 15% of that, so 15% of x or 0.15x
We know her commission was $40, so 0.15x = $40
0.15x = $40
Divide by 0.15
x = $266.67
We can check our answer by substituting $266.67 back into the equation.
0.15(266.67) = 40
40 = 40 ✅
Alyson sold $266.67 worth of merchandise.
The equation A = 1800(1.043)s is being used to calculate the amount of money in a savings account.
What does 1.043 represent in this equation?
A. 0.043% decay
B. 0.043% growth
C. 4.3% decay
D. 4.3% growth
Answer: D
Step-by-step explanation:
Alyssa, Bradley, Carl, and Dionne each made a statement about the relation {(1,2), (3,4), (5,6),100,101)). Which student's statement is completely true?
А.
Alyssa said "It is not a function because there are not enough values in the domain."
B
Bradley said "It is a function: y = + 1 for all in the domain."
C С
Carl said it is not a function because the values in the domain are not interchangeable with those in the range."
Dionne said "It is a function: y = x + 1 for all in the domain."
D.
Answer:
Dionne is correct
Step-by-step explanation:
x=1 y=x+1 for example: if x=33 y would = 34
The correct statement is " It is a function: y = x + 1 for all in the domain."
Option D is the correct answer.
What is a function?A function has an input and an output.
A function can be one-to-one or onto one.
It simply indicated the relationships between the input and the output.
Example:
f(x) = 2x + 1
f(1) = 2 + 1 = 3
f(2) = 2 x 2 + 1 = 4 + 1 = 5
The outputs of the functions are 3 and 5
The inputs of the function are 1 and 2.
We have,
(1, 2), (3, 4), (5, 6), (100, 101)
We can make a function.
y = mx + c
Now,
Take two ordered pairs.
(1, 2) and (3, 4).
And,
m = (4 - 2) / (3 - 1)
m = 2/1
m = 1
Now,
(1, 2) = (x, y)
2 = 1 x 1 + c
2 - 1 = c
c = 1
Now,
y = x + 1
So,
The relation is a function and the function is y = x + 1.
Learn more about functions here:
https://brainly.com/question/28533782
#SPJ6
Find the point where the lines intersect: y = 3x and y = x + 16
A: (8,24)
B: (4,12)
C: (4,20)
D: (0,0)
I NEED HELPPPPP!!!!!!!!!!!!!!!
On number 5.
yes, they are proportional because. $2.56 / 32 = $0.08 and $0.48 / 6 = $0.08
and $0.08 = $0.08
What is the distance between (-3.2, -1.5) and (-3.2, 2.9)?
Answer:
4.4 units
Step-by-step explanation:
The distance between the two points is 4.4 units.
What single decimal multiplier would you use to increase by 5% followed by a 6% increase?
help me please !
i will give you ten points
Answer:
a=40 and b=320
Step-by-step explanation:
Hi so first you want to find how much it travels in 1 hour so you do
120/3=40
to find how fast it travels in 8 hours you do 40*8=320
hope it helps
THIS IS THE SECOND TIME NOW111
Answer:
x = 7
Step-by-step explanation:
3x - 4 = 17 {Add 4 to both the sides}
+4 = + 4
3x = 21 {Now divide both sides by 3}
[tex]\frac{3x}{3}=\frac{21}{3}\\[/tex]
x = 7
Solution to the equation y=1/4x +8
Answer:
x = 4 y − 32
I hope it's correct
1/6=n+7/9 what does n equal
Answer:
n=-11/18
Step-by-step explanation:
1/6=n+7/9
Change the sign and move the variable to the left hand side
-n+1/6=7/9
Change its sign and move constant to the right hand side
-n=7/9-1/6
Subtract the fractions
-n=11/18
Change the sign on both sides
n=-11/18
HELP ME PLEASEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
Answer:
b
Step-by-step explanation:
You have 10 coins, all dimes and quarters. The value
of the coins is $1.75.
How many dimes do you have?
How many quarters do you have?
Answer:
The answer would be 5 of each.
Step-by-step explanation:
5 * .10 + 5 * .25 = $1.75
Baby Gina's birth weight was 8 pounds. One week after being born, she is 2.5% lighter. What is Gina's current weight?
Answer:
6 pounds
Step-by-step explanation:
Given data
Initial weight=8 pounds
We are told that a week later the weight reduced by 25%
Let us find 25% of 8
=25/100*8
=0.25*8
=2 pounds
Hence the current weight is
=8-2
=6 pounds
3m-2n-9+(6m)-12n+7 plz plz plz plz plz plz plz plz plz plz plz plz pzl zplz plz plz plz plz plz plz plz plz plz plz plz plz plz plz pl plz plz plz plz plz plz plz plz plz plz plz plz plz plz help me
Answer:
Hope that answers your question
the answer is 9m−14n−2
A middle school is selling candy bars to raise money for new calculators. The graph shows the number of candy bars sold, x, and the amount of money collected, y.
Enter a value that completes the equation correctly.
Y=__x
Find measure of angle PQS
Answer:
ANGLE PQS = 45°Step-by-step explanation:
angle SRT = 180 - 70 = 110
thus angle QSR = 180 - 20 - 110 = 50
BY Angle sum property
angle PQS = 180 - 85 - 50 = 180 - 135 = 45
Answer:
<PTR+<RTS=180 LINEAR PAIR
<PTR=180-20=160°
Step-by-step explanation:
IN QUADRILATERAL PQRT
<P+<Q+<R+<T=360 SUM OF INTERIOR ANGLE OF QUADRILATERAL IS 360
85+<Q+70+160=360
<Q=360-315=45°
angle PQS=45°
Alyson opened a savings account with
$100. She saves $50 per month. Which
equation shows how many months, m,
Alyson will have to save to have a total of
$250 in her account?
Answer:
3 more months to get $250.
Step-by-step explanation:
She had 100 in her account. Thats 2 months. 3 months would give her 150 more dollars. So 100 + 150 = 250
-2x+2>3x-8
50 points
Given:
The inequality is
[tex]-2x+2>3x-8[/tex]
To find:
The solution of the given inequality.
Solution:
We have,
[tex]-2x+2>3x-8[/tex]
Isolate the variables terms on the left side.
[tex]-2x-3x>-2-8[/tex]
[tex]-5x>-10[/tex]
Divide both sides by -5 and change the inequality sign as we divide the equality by a negative value.
[tex]\dfrac{-5x}{-5}<\dfrac{-10}{-5}[/tex]
[tex]x<2[/tex]
Therefore, the correct option is D.
I NEED HELP ASAP WORTH 50
Answer:
10 inches
Step-by-step explanation:
┏┓ OK!
┃┣━┓
┛┣━┃
⠀┣━┃
┓┣━┃
┗┻━┛
how can you determine if the association on scatter plot is strong or weak
Answer:
We say that a strong negative association exists between the variables x and y. Consider the following scatterplot: We observe that y increases as x increases, and the points do not lie on a straight line. We say that a weak positive association exists between the variables x and y.
Step-by-step explanation:
Answer:
We say that a strong negative association exists between the variables x and y. Consider the following scatterplot: We observe that y increases as x increases, and the points do not lie on a straight line.
Step-by-step explanation:
can Someone help me
Which side length should be the longest.
b91
a50
c39
Answer:
b
Step-by-step explanation:
because just compare so the 91 is the heighest
what is the area of the triangle
Answer:
4 units²
Step-by-step explanation:
The area (A) of a triangle is calculated as
A= [tex]\frac{1}2}[/tex] bh ( b is the base and h the perpendicular height )
Here b = 4 and h = 2 , then
A = [tex]\frac{1}{2}[/tex] × 4 × 2 = 2 × 2 = 4 units²
What is the length of the diagonal of the rectangle?
10.625
126.4375
29.75
21.25
Answer:
Step-by-step explanation:
Use Pythagorean theorem,
Hypotenuse² = base² +altitude²
Diagonal² = 17² + 12.75²
= 289 +162.5625
= 451.5625
Diagonal = √451.5625
= 21.25
Answer:
The answer is 21.25
Step-by-step explanation:
!!!PLEASE HELP!!! The distance, y, in centimeters, of an ant from a hole in the tree for a certain amount of time, x, in seconds, is shown in the graph
Part A: Is the graph linear or nonlinear? Explain your answer. (2 points)
Part B: In which segments is the graph increasing, decreasing, and constant? (3 points)
Part C: In your own words, describe the motion of the ant, as shown on the graph. (5 points)
Answer:
10
Step-by-step explanation:
TAS
NOT
SCAL
B
58°
A, B, C and D are points on the circumference of the circle, centre O.
DOB is a straight line and angle DAC = 58°.
Find angle CDB.
Answer:
Angle CDB = 32
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the measure of CDB
Mathematically;
angle DCB = 90
This is because angle at the center is twice the angle at the circumference
Also;
angle CAD = angle CBD = 58
This is because they are angles in the same segment
Furthermore;
CDB + 90 + 58 = 180
This is because sum of angles in a triangle is 180
CDB = 180-90-58
CDB = 32
HELP PLS Last year 15 students earned an A in math class. If I had 128 students, what percent of students did NOT earn an A?
Answer:
88%
Step-by-step explanation:
128-15=113
113/128=.882
88%
Q:
What is 9.687-3.699?
Answer:
5.988
Step-by-step explanation: