Answer:
x= -7/5
y=-6/5
one solution I believe. Hope this helps!
Plz help
In the parallelogram below find x
Answer:
Diagonals of a parallelogram bisect each other
So, 6x-57=3x+3
6x-3x=3+57
3x=60
x=60/3
x=20
how many cups of each were sold
Answer:
how many cups of what were sold
Step-by-step explanation:
??????????????
Please show work! !!!!!!!!!!
Answer:
18 feet
Step-by-step explanation:
divide 12 by 2 and you have a side length, because of the midpoints
the perimiter in this case would be 6x3=18
3. The sum of two numbers is 17. The difference between the larger number and the
smaller number is 7. What is the value of the smaller number?
Answer:
5
Step-by-step explanation:
To solve this problem, we need to set up a system of equations. Let x represent the larger number and y represent the smaller number.
x + y = 17
x - y = 7
We can solve this system by adding them together. The y cancels out because y + (-y) = 0. After that, we solve for x
2x = 24
x = 12 (Divide both sides by 2)
Now that we know the value of x, we can substitute it into one of our original equations to solve for y.
12 + y = 17
y = 5 (Subtract 12 from both sides)
So, the smaller number is 5.
how many times larger is 4.5 times 10^6 than 4.5 times 10^4
Answer:
100 Times larger.
Step-by-step explanation:
4500000/45000=100
Five friends want to travel on a trip. The bus ticket price is $50 for each friend, and the rooms and meals for everyone will cost $850.
To pay for the trip, friends work in the local shop. Each of them is paid $5 per hour. If each friend works the same number of hours, how many hours must each friend work so that there will be enough money to pay for the entire cost of the trip?
Answer this pls I'm this accounts cousin help me
Answer:
Step-by-step explanation:
Okay so first you need to find out how much money it will cost in total.
$50*5
=$250
$250+$850=
$1,100
Now, $1,100 divided by 5
1,100/5
=220 hours
And there are 5 friends so divide the total amount hours by 5.
220/5
=44 hours
So you see, each friend will need to work 44 hours.
I hope this helped :)
Brainliest? ✨
which two graphs pass through the point (3, 7)
Answer:
kissssssssssssssssssseeeeesssssssses
what is the gradient of the following shape
Simplify 3(x+2)-6+x please!
Answer quickly!
A biologist measures 10 quadrats of an area of 0.10 acre each. If the average number of daisies per quadrat is 8, how many daisies are there total in a 5-acre field?
In right triangle angles L and M are complementary find the measure of angle L
Answer and Step-by-step explanation:
90 - 51 = 39.
Angle L is equal to 39, since angle M is equal to 51.
The angles are complementary, so they add up to 90, which is why we subtract 51 from 90 to get 39.
Have a great day!
#teamtrees #PAW (Plant And Water)
A. g(x) = 4x2
B.
g(x)=2x2
(4)
D. g(x)=2x2
C. g(x)=
O
Answer:
It should be D on the photo
Please help ASAP rocky!!!
Answer:
The answer is 44
Step-by-step explanation:
please help. i need help. i will adore u
AnswerThe first one the rabbit population would go down because the abundance on lynx
the sencond one would be the lynx population would increase because of the abundance of food
Step-by-step explanation:
I hope this helped :)
Jonas has a deck of 40 cards. After giving each player in the game an equal number of cards, he has four cards left over, which is not enough to give each player another card. How many players could be in the game?
Chords and arcs
Find the value of x.
Answer:
The answer is 2
As we can see lineAB is the same as lineCD
At the table below, which equation could be used to show the relationship between x and y?
Answer:
You can find the anwer by count every 1/2
Step-by-step explanation:
1 =1/4
2=1/2
3=3/4
4=1
5=5/4
just count the right way to get the answer
Find the theoretical probability of rolling a number cube labeled 1-12 and
it landing on 7.
Answer:
1/12
Step-by-step explanation:
There are 12 sides, and 7 is one of them. Therefore, there is a 1/12 chance of it landing on that side if it is a fair cube.
Find it ! Find the perimeter
Answer:
P=60
Step-by-step explanation:
P=2(l+w)
P=2(14+16)
P=2(30)
P=60
Perimeter of a rectangle with 16in length and 14in width is 60 in.
Perimeter of a rectangle = 2(l+b)
here l = length and b= width
Given : l= 16 in and b= 14 in
perimeter = 2(l+b)
= 2(16+14)
= 2(30)
=60 inches.
The perimeter of rectangle is 60 inches
To learn more about perimeter refer to,
https://brainly.com/question/15287805
if <1 and <2 are vertical angels and m<1 = 180, find <2
Answer: i would say 280.
Step-by-step explanation: because if you add 180 plus another set of it it would make 280
Answer:
180
Step-by-step explanation:
Since they are vertical angles, they are congruent to each other
m<1 = m<2
please help
Graph the following inequalities
Answer:
1 is closed circle with arrow to the left on 4, 2 is open circle with arrow to the left on 4, I believe
I have and a math test in an hour and a half. It’s about algebraic word problems. Can someone help me. I’m really struggling in maths
Which of the following equations has exactly one real solution?
A.
2(x + 14) = 2x + 28
B.
7x + 14 = −2x − 17
C.
2x + 14 = 2x + 14
D.
7x + 14 = 7x − 17
Answer:
Option A
Step-by-step explanation:
2(x+14)=2x+28
2x+28=2x+28
IT HAS REAL SOLUTION :)
PLZZ MARK ME AS BRAINLIEST
Answer the questions about the following
polynomial.
10x4 + 1 - 73
The expression represents a
polynomial with
terms. The constant term is
the leading term is
and the
leading coefficient is
Answer:
10×4+1-73
40+1-73
41-73
-32
Answer:
there is a step called bodmas
Step-by-step explanation:
B:bracket
o:off
d:division
Lani opened a savings account with
$450. She saves $225 per month. Which
equation shows how many months, m,
Lani would have to save to have a total of
$1575 in her account?
A 1575=-450/225
B 1575 = 450m +225m
C 1575 = 450 +225m
D 1575 = 225 +450m
Answer:
The answer would be C
Step-by-step explanation:
Ron earned $ 840 in a week . How much will he earn in 36 days
Answer:
about 4200
Step-by-step explanation:
in order to solve this, you have to understand that there are 4 weeks within a month, which would give you the answer of 3360 and 36 days is approximately 5 weeks, therefore just add one more week to the total of 3360+ 840 = 4200
Cheapstore= 600g 20% off the normal price of £5 Superstore= 600g plus extra 30% extra £5 which box of ceral has better value?
Answer:
The one from superstore
Step-by-step explanation:
We are to find the box if cereal that gives us the best value for our money.
We first calculate for cheapstore
We have 500 pounds divide through by 10 = 50p
Multiply 50 with 2
= 100p
= 1 pound
4 pounds = 600 grams
For superstore
Divide 600 g by 10
= 60g
Multiply with 3
= 60g x 3
= 180g
600+180 = 780grams
600grams/4pounds = 150g
780grams / 5 pounds = 156gtams
From here we concise that superstore box has best value
What fraction times 16 =4
Answer:
1/4 x 16 = 4
Step-by-step explanation:
16 x 1 divided by 4 = 4
a pair of boots were $45 they were on sale for $38.25 what percent were they off
Answer:
15% off
Step-by-step explanation:
Answer:
17.2% off
Step-by-step explanation:
45/100 = 0.45
0.45 x 38.25 = 17.2%
Derek earns $ 4800 in 3 months. what is his annual income
Answer: Annual Income Is $192000
Step-by-step explanation:
firstly know one month income we divide by 48000 by 3
= 16000
we know one month income 16000
than we for know annual income we multiply by 12
16000×12 =192000
annual income is $192000