Answer:
12 months
Step-by-step explanation:
2150-350=1800
1800÷150=12
Choose all the properties of a square
Answer:
Opposite sides are parallel. All sides are congruent. All angles are congruent. Diagonals bisect each other. Consecutive angles are supplementary. Diagonals are perpendicular and congruent.
Step-by-step explanation:
A square is a special shape in which all angles, sides, and diagonals are congruent to one another. Therefore, all sides and angles are congruent, the diagonals cross in the middle of the square making them perpendicular, the diagonals bisect each other in the middle, and they are supplementary because they are parallel.
Re-write the expression in radical form
Answer:
[tex]\sqrt[4]{7^3}[/tex]
Step-by-step explanation:
The bus fare for 8 passesngers is Rs. 384, how many more passengers can travel in the bus if the bus fare amounts to Rs. 576?
Answer:
12 passengers so four more can travel in the bus.
Step-by-step explanation:
384/8= rs 48 per person.
amount= 576
576/48 = 12 passengers.
Step-by-step explanation:
here
8 passengers=Rs. 384
1 passenger= Rs. 384/8
=Rs. 48
Rs. 576= ? passengers
now,
Rs. 576/ 48
= 12passengers
12 passengers - 8 passengers
= 4 passengers
therefore, 4 more passengers can travel in the bus fare amount to Rs. 576.
33 POINTS! Right answer gets brainliest
Find the area of the shape below.
Answer: 112.5 m^2
Step-by-step explanation:
Area of rectangle = lw
l = 7.5
w = 15
7.5 * 15 = 112.5
Answer:
112.5 Meters
Step-by-step explanation:
The Area is length x width.
7 1/2 meters x 15 meters is equal to 112.5 meters to therefore the Area of that rectangle is 112.5 meters.
What does 4.57x0.08
Answer:
0.3656 :)
Step-by-step explanation:
Answer:
0.3656
Step-by-step explanation:
You do 4.57 X 0.08 and get 0.3656
please help me 8th grade math i’ll give brainliest fastest answer
Answer:
Neither
Step-by-step explanation:
y - 4 = 7(x - 6)
y - 4 = 7x - 6
+4 +4
y = 7x - 2
______________
y = 5
x = 4
5 = 7(4) - 2
5 = 28 - 2
5 = 26
No
______________
y = 5
x = 6
5 = 7(6) - 2
5 = 42 - 2
5 = 40
No
Hope this helped! Have a nice day! Plz mark as brainliest!!! :D
-XxDeathshotxX
Jake is 6 ft. tall. He is standing outside when the angle of elevation of the sun is
28 degrees. How long would his shadow be?
Answer:
11.3
Step-by-step explanation:
which expression is equivalent to the given expression?
Answer:
4ln x +ln 3-lnx
4ln x -ln x+ln3
3ln x+ln 3
ln(3x+3)is equivalent.
What is the greatest common factor for the following ratio, 7 : 56
Answer:
7
Step-by-step explanation:
Write an equation of the line with a slope of 3 and a y-intercept of 4
Answer:
y = 3x+4
Step-by-step explanation:
Hope this helps!
Answer:
y=3x+4
Step-by-step explanation:
y=mx+b
m is the slope
b is the y-intercept
y=3x+4
Use the volume formula to find the volume of the prism.
2
21
22
O A. 64 cubic units
O B. 12 cubic units
O C. 7 cubic units
O D. 4 cubic units
PREVIOUS
Help!
Evaluate the logarithmic function for the given value.
f(x) = log3 x for f(243)
f(243) =
M
Answer:
5
Hope it helps
Please mark me as the brainliest
Thank you
Julio esta interesado en adquirir un nuevo teléfono celular el cual cuesta $3,200 en la tienda le ofrecen un 15% de descuento si lo compra de contado ¿cuando sería el precio con descuento para julio?
Answer:
$2720
15%= 480
3200-480=
$2720
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST
Use characteristics of quadratic functions to graph = − 1 2 x 2 − 2 + 1
a) Identify the axis of symmetry. ___________________
b) Find the coordinates of the vertex. ___________________
c) Graph the function using the table below. Plot at least five points.
d) Identify the domain of the function. ___________________
e) Identify the range of the function. ___________________
Answer:
A =25
b =35
c = 120
e = 310
what is this please help I'll give you a brainliest
The coordinate of V will be (4,0)
Answer : the third option (4,0)
HOPE IT HELPS ☺️
Five less than twice the value of a number is equal to three times the quantity of four more than ½ the number. What is the number?
Step-by-step explanation:
(2x-5) = 3(4+x/2) then solve for x.
2x-5 = 12 + (3/2)x
2x-(3/2)x = 17
x/2 = 17
x=34
Checking the left side, (2x-5) = 2(34) - 5 = 63.
Checking the right side, 3(4+(34/2)) = 3(4+17) = 3(21) = 63.
There are two numbers. The larger number is five more than the smaller
number. Three times the smaller number increased by the larger number
equals 147. Find the two numbers.
please help!!!! im in a test!!!!!!!!
Answer:
35.5 + 40.5
Step-by-step explanation:
smaller number = x
large number = x +5
3x + x +5 = 147
4 x +5 = 147
4x = 142
x = 35.5
x +5 = 40.5
A rectangle is 10 feet longer than it is wide. The area is 39 square feet. Find the dimensions of the rectangle
Answer:
length = 13 ft
Width = 3 ft
Step-by-step explanation:
Width = w ft
Length = ( w +10 ) ft
Area = 39 square ft
length * width = 39
(w +10)* w = 39
w *w + 10*w = 39
w² + 10w - 39 = 0
w² + 13w - 3w - 3*13 = 0
w(w + 13) - 3(w + 13) = 0
(w + 13) (w - 3) = 0 {Ignore w + 13 , as measurement cannot be in negative}
w - 3 = 0
w = 3
length = 3 +10 = 13 ft
19+7 divided by 2 - 5 with brackets to equal 8?
Answer:
8
Step-by-step explanation:
Given that
19 + 7 divided by 2 - 5
So if we solve this we have to apply proper brackets
= (19 + 7) ÷ 2 - 5
= 26 ÷ 2 - 5
= 13 - 5
= 8
After solving this the answer is 8
2a + b = 20
show your work
Answer:
I posted it above!!!
Step-by-step explanation:
hoped I helped:)
PLEASE HELP ME
please help i have no clue please hurry
please help im struggling and it’s due in 30 minutes
please help like rn
Find the 7th term in the following sequence (n = 7)
f(n) = 5 + 8(n-1)
Also, for this question, state what a1 is (first term) and what you are doing to find each successive (next) term.
Answer:
I'm stuck on this one to
Step-by-step explanation:
What is an equation of the line that passes through the points (-6,-2) and (-3,-3)
Answer:
y = -1/3x - 4
Step-by-step explanation:
m = -1/3
y = -4
Hope this helps! Have a nice day! Plz mark as brainliest!!!
-XxDeathshotxX
Answer:
y=-9x+5
Step-by-step explanation:
I need help due in a Hour PLZ HURRY
Answer:
circumference=πd=6πcm
circumference of dark arc =(360-120)/360×πd=
240/360×6π=4π is the required answer
Andre is running in an 80-meter hurdle race. There are 8 equally-spaced hurdles on the race track. The first hurdle is 12 meters from the start line and the last hurdle is 15.5 meters from the finish line. Calculate how far apart the hurdles are from one another in decimal form?
Answer: 32 meters
Step-by-step explanation:
Lewis checked the balance of his savings
account every month for 4 months. The
balances were $300, $410, $520, and
$630. Would a linear or exponential
function better represent the data?
Explain.
Answer:
Linear
Step-by-step explanation:
The balances each go up by $110
300 + 110 = 410
410 + 110 = 520
520 + 110 = 630
Which property of equality is used to solve the equation 5n = 50?
What property of equality would you use to solve the equation n/4 = 16.
Answer:
To solve 5n = 50, I would use the property of division.
To solve n/4 = 16, I would use the property of multiplication.
Hope this helped! Have a nice day! Plz mark as brainliest!!! :D
-XxDeathshotxX
help plz!!!!!!!!! (pic below)
Answer:
k = 13.5
Step-by-step explanation:
Since 3 * 3 = 9
And 3 * 4 = 12
Then 3* 4.5 = 13.5
As the statement goes, "Triangle XYZ is similar to Triangle ABC."