Answer: 8×10×10×10×10
Step-by-step explanation: Hope this helps :)
Answer:
8×10×10×10×10
Step-by-step explanation:
this one
Have a nice day and I hope I helped you:)
Find the slope of BG, and HL using the coordinates; B(-4, 3), G(-2, 4), H(1, -2), L(-1, -3). then determine if the lines are parallel.
Answer:
0.5 or [tex]\frac{1}{2}[/tex]
Step-by-step explanation:
BG = [tex]\frac{4-3}{-2--4}[/tex] = 0.5
HL = [tex]\frac{-3--2}{-1-1}[/tex] = 0.5
This mean that the lines are parallel ..
¿cuál. es el. valor. nutricional total de la naranja ?
Answer:
Las naranjas aportan cantidades importantes de vitamina C y folatos. Tienen un contenido apreciable de tiamina, vitamina A, calcio, potasio yfibra y destacable contenido de carotenoides y flavonoides.
Step-by-step explanation:
Answer:
Las naranjas aportan cantidades importantes de vitamina C y folatos. Tienen un contenido apreciable de tiamina, vitamina A, calcio, potasio yfibra y destacable contenido de carotenoides y flavonoides.
Step-by-step explanation:
If f ( x ) = 1 3 x − 5 , what is f ( − 6 ) ?
Answer:
-4
Step-by-step explanation:
by finding the exact value.
Can someone please help meee
Answer:
90 degrees
Step-by-step explanation:
If two angles are supplementary they are a linear pair which means they form a straight line, and if you know a straight line equals 180 degrees which is the total degrees of a triangle.
Now if you have two supplementary angles and they are congruent that means not only are they right angles but its half of 180 so you divide these pair of 2 by 180 giving you your total of 90 degrees.
Have a nice rest of your day !
How does 39.54 compare to 39.4
Answer:
39.54 is greater than 39.4
Step-by-step explanation:
Answer:
39.54 is LESS than 39.4
6, 2, 7, 8, 8, 8, 5, 10, 10
What is the standard deviation of the data?
2.38 first cousins
2.52 first cousins
5.65 first cousins
6.36 first cousins
Answer:
2.52
Step-by-step explanation:
On edg
Add and Subtract Linear Expressions
1. Subtract m + 8 from 5m + 11.
Enter your answer in the box.
2. Add the two expressions.
−4.2x+3 and 2.5x−6
Enter your answer in the box.
Answer:
1. 4m + 3
2. -1.7x - 3
Can yall help me what my teacher talking bout please this is worth 73 point put the answer nd all
What slope is being shown in the equation:
y-9=-3(x+6)
Can someone help me ?!
Answer:
95
Step-by-step explanation:
3x + x = 380
4x = 380
x= 95
proof
3*95 = 285
Your share of 285 plus that of your friend shares of 95 will give you the total shares of 380
You have 10 gallons of lemonade to sell. (1 gal $\approx$ 3785 cm3)
A conical paper cup is shown. Its height is 11 centimeters and the diameter of its base is 8 centimeters.
a. Each customer uses 1 paper cup. The cups are sold in packages of 50. How many packages should you buy?
b. How many cups will be left over if you sell 80% of the lemonade?
Answer:
Step-by-step explanation:
volume of cone cup = ⅓πr²h = ⅓π4²·11 ≅ 184.31 cm³
10 gal × 3,785 cm³/gal = 37,850 cm³
37,850 cm³ × (1 cone)/(184.31 cm³) ≅205.4 cones
Buy 5 packages (250 cones).
8 gal × 3,785 cm³/gal = 30,280 cm³
30,280 cm³ × (1 cone)/(184.31 cm³) ≅165 cones
250 - 165 = 85 cones left over
a). Number of packs of cups to be purchased = 5 packs
b). Number of cups remaining if 80% lemonade is sold = 85 cups
Volume of a cone: Volume of a cone is given by the expression,
[tex]V=\frac{1}{3}\pi r^2h[/tex]
Here, r = radius of the cone
h = Height of the cone
Given in the question,
Radius of the cone = [tex]\frac{8}{2}[/tex] = 4 cm Height of the cone = 11 cm Amount of lemonade = 10 gallonsa). Volume of one cone = [tex]\frac{1}{3}\pi (4)^2(11)[/tex]
= 184.307 cm³
Covert the gallons into cubic cm,
∵ 1 gallon = 3785 cm³
∴ 10 gallons = 37850 cm³
∵ 184.307 cm³ volume represents the number of cones = 1
∴ 1 cm³ will represent the voulume = [tex]\frac{1}{184.307}[/tex] cups
∴ 37850 cm³ will represent the volume = [tex]\frac{37850}{184.307}[/tex] cups
= 205.36 cups
≈ 205 cups
Therefoe, number of packs of cups to be bought = [tex]\frac{205}{50}[/tex]
= 5 packs
b). If 80% of the lemonade are sold, amount of lemonade sold = 10 × [tex]\frac{80}{100}[/tex]
= 8 gallons
Volume of 8 gallons lemonade in cm³ = 8 × 3785
= 30280 cm³
Therefore, number of cups to be used = [tex]\frac{30280}{184.307}[/tex] cups
= 164.29 cups
≈ 164 cups
Number of cups purchased = 250
And the number of cups remaining = 250 - 164
= 86 cups
Therefore, number of cups remaining are 86 cups.
Learn more about volume of the cone here,
https://brainly.com/question/14671146?referrer=searchResults
Help ?? Anyone and how
Answer:
just insert the x numbers in the calculation.. so for x = - 3 - > (- 3) / 2 +4 = 2.5
Step-by-step explanation:
x - 2 = y 3
and so on
Anna juices 8 quarts of juice in 1 minute. How many gallons does she have in 1 hour? (4 quarts = 1 gallon)
Answer: 120
Step-by-step explanation: 8 times 60 is 480 then converted to gallons do
480/4
Juan purchased a T-shirt for $18 plus sales tax. Sales tax is 4.5%. How much sales tax did Juan pay?
Answer:
$22.5%.....i think....not sure
Step-by-step explanation:
i've added $18 plus tax%.....not sure if its the answer
Answer: $5.63
Step-by-step explanation:
4.5% Divided By 100 To Get 0.045 Then I Multiplied That By $125 And Got 5.625 .. I Rounded It To $5.63
Answer this correctly I’ll give brainalist + 10 points
Answer:
x = 43
Step-by-step explanation:
Since these angles are inside a right angle, we know their sums are complementary (they add up to 90°.)
x + x + 4 = 90
2x + 4 = 90 | Combine x's
2x = 86 | Subtract 4 from both sides
x = 43 | Divide both sides by 2
Look at the picture.
Thank u!
Answer:
option 2
Step-by-step explanation:
Step-by-step explanation:
option 2 is the right answer... I m sure , the formula is 1/2 × base× height...
How do I find the volume of a solid by rotating the region bounded by the given curves about a specified line?
Step-by-step explanation:
if a region is bounded by two curves y=f(x) and y=g(x) on an internal a,b where 0<g(x)< f(x) then the volume of the solid obtained by the rotating region about the Y-axis is expressed by the integral of the difference of two functions: v= 2πbfax(x)jdx
Samantha’s annual college tuition is $18,541.89. The college offers a monthly payment plan of 9 equal payments. How much would each monthly payment be?
Answer:
18541.89/9 = $2060.21 is the answer
Step-by-step explanation:
Total college tuition = $18541.89
Number of equal payments = 9
Equal payments = 18541.89/9
= $2060.21
(Please do correct me if I'm wrong as I'm not completely sure)
what is of the area of circle with a circumference of 12.56 feet?
Answer:
π= 25.12 , r=6.28
area of a circle = πr²
= 25.12×6.28²
= 25.12×39.4
= 990.6cm²
Step-by-step explanation:
circumference of a circle is 2π
radius of a circle is 2π/4
find the measure of each angle with an expression.
there should be 2 answers.
PLS HELP
-2y + 4 > 10
solve the inequality
Step-by-step explanation:
-2y+4>10
subtract 4 from both sides
-2y+4-4>10-4
-2y>6
divide both sides by two
-2/2y>6/2
-1y>3
if negative y is greater than three than you have to multiply both sides of the equation by -1
y>-3 if you put that back into the earlier equation it is impossible.
so we have to switch the signs to < or less than
y<-3
Hope that helps:)
If a hummingbird hunted like an eagle, would its beak be useful?
Answer:
No
Step-by-step explanation:
4 163-2 492
8. Find the product of:
a) 123 x 34
Answer:
4182
Step-by-step explanation:
Two boards are placed end to end to make a walkway. One board is 5 feet 11 inches long, and the other board is 4 feet 6 inches long. How long is the walkway?
Write your answer in feet and inches. Use a number less than 12 for inches.
Answer:
10 feet 5 inches long
Step-by-step explanation:
12 inches = 1 foot
11 inches + 6 inches = 17 inches = 1 foot 5 inches
1 foot 5 inches + 5 feet + 4 feet = 10 feet 5 inches
Therefore, the walking board is 10 feet 5 inches long
Find the length below using the triangle given???asap
Answer:
PV = 8
VT = 4[tex]\sqrt{3}[/tex]
Step-by-step explanation:
in a 30-60-90° Δ, the ratio of sides, respectively, is 1: [tex]\sqrt{3}[/tex]: 2
if PT = 4 then PV is twice that, or 8
VT = PT·[tex]\sqrt{3}[/tex]
A digital communication channel transmits bits of information, usually designated as 0 and 1. If a sender transmits a 0, he/she hopes the recipient receives a 0. If a sender transmits a 1, he/she hopes that the recipient receives a 1. Unfortunately, this is not always the case. Suppose on a certain transmission line, a transmitted 0 is received correctly 90% of the time (10% of the time a 1 is received), and a transmitted 1 is received correctly 74% of the time. (26% of the time a 0 is received.) It is known that on this transmission line, 80% of all bits transmitted are 0 bits. A randomly selected transmitted bit is examined. Say its value is X. The bit received is Y. a.What is the probability that X
Answer:
a) 0.80
b) 0.72
c) 0.02
Step-by-step explanation:
It is assumed that
X = Bit transmitted
Y = Bit received
[tex]X^{0}[/tex] = Transmissted bit is 0
[tex]X^{1}[/tex] = Transmissted bit is 1
[tex]Y^{0}[/tex] = Received bit is 0
[tex]Y^{1}[/tex] = Received bit is 1
As per the given condition
P [ [tex]Y^{0}[/tex] | [tex]X^{0}[/tex] ] = 90%
P [ [tex]Y^{0}[/tex] | [tex]X^{1}[/tex] ] = 100% - 90% = 10%
P [ [tex]Y^{1}[/tex] | [tex]X^{1}[/tex] ] = 74%
P [ [tex]Y^{0}[/tex] | [tex]X^{0}[/tex] ] = 100% - 74% = 26%
P [ Tramitted bits are 0 ] = 80%
Now calculate each situation
a)
As all the transmitted bits are o has possibilit of 80% then
P [ X = 0 ] = P [ [tex]X^{0}[/tex] ] = 80% = 0.80
b)
P [ X = 0, Y = 0 ] = P [ [tex]X^{0}[/tex] , [tex]Y^{0}[/tex] ] = P [ [tex]Y^{0}[/tex] | [tex]X^{0}[/tex] ] x P [ [tex]X^{0}[/tex] ] = 90% x 80% = 72% = 0.72
c)
P [ X = 1, Y = 0 ] = P [ [tex]X^{1}[/tex] , [tex]Y^{0}[/tex] ] = P [ [tex]Y^{0}[/tex] | [tex]X^{1}[/tex] ] x P [ [tex]X^{1}[/tex] ] = 10% x ( 100% - 80% ) = 10% x 20% = 2% = 0.02
Estimate the square root to the nearest (a) integer and (b) tenth
105
a. nearest integer.
b. nearest tenth
Answer:
a. nearest integer: -10
b. nearest tenth: -10.2
Step-by-step explanation:
The estimated integers are a) 10 and b) 10.2
(a) To estimate the square root of 105 to the nearest integer, we can use a rough approximation.
The square root of 100 is 10, and the square root of 121 is 11. Since 105 is closer to 100 than it is to 121, we can estimate the square root of 105 to be approximately 10.
(b) To estimate the square root of 105 to the nearest tenth, we can use a calculator or perform some calculations.
The square root of 105 is approximately 10.246950766. Rounded to the nearest tenth, we get 10.2.
Hence the estimated integers are a) 10 and b) 10.2
Learn more about integers click;
https://brainly.com/question/490943
#SPJ2
The sum of three numbers is 83. The first number is 8 more than the second. The third number is 3 times the second. What are the numbers?
Answer:
23, 15 and 45
Step-by-step explanation:
a+b+c = 83
a = b + 8
c = 3*b
(b+8) + b + 3*b = 83
5*b + 8 = 83
5*b = 75
b = 15
a = b + 8 = 15 + 8 = 23
c = 3*b = 3*15 = 45
Verification
a+b+c = 23 + 15 + 45 = 83; correct
4. Which line represents the function y=10(1.05)^x
10 points
25
20
15
5
Blue
Green
Red
Answer:
EX: Use three coins to represent the wolf, the goat, and the cabbage. ... The slope from (0, 0) to any point (x, y) on the line will be y_ x . 8b. b 7.5. 9a. ... 11b. x 2. 10x. 25 x. 4 x x2. 4x. 7. 7x. 28. 11c. xy 2y 6x 12 11d. x 2. 2x. 3. 2 x y ... 13c. 4 yr. 13d. 24. ___. 20. 6 __. 5 1.2. 14a. 3 x 2. 16x 5. 1. 3x x 3x2. 15x. 5. 1x.
Step-by-step explanation:
The two columns below give fertility of eggs of the CP strain of Drosophila melanogaster raised in 100 vials of 10 eggs each (data from R.R. Sokal). Find the expected frequencies, assuming that the mortality for each egg in a vial is independent. Use the observed mean. Calculate the expected variance and compare it with the observed variance. Interpret the results, knowing that the eggs of each vial are siblings and that the different vials contain descendant from different parent pairs. Answer: o2 = 2.417; s2 = 6.628.
Number of Eggs Hatched Number of Vials f Expected Frequency of vials
0 1
1 3
2 8
3 10
4 6
5 15
6 14
7 12
8 13
9 9
10 9
Solution :
Given the number of the edges are = 11
Therefore we take [tex]$\frac{1}{11}=0.091$[/tex]
And the number of the vials total is = 100
Thus we can multiply = [tex]$100 \times 0.091 = 9.1$[/tex]
From the table provided below, we can obtained :
1. Null hypothesis and alternate hypothesis :
The following null and alternate hypothesis needs to be tested :
[tex]$H_0:p_1=0.091, \ p_2 = 0.091, p_3=0.091, \p_4=0.091, \p_5=0.091, \p_6=0.091, \p_7=0.091,$[/tex] [tex]$p_8=0.091, \ p_9=0.091, \ p_{10}=0.091, \ p_{11}=0.091 $[/tex]
[tex]$H_a :$[/tex] some of the population differ from the values stated in the null hypothesis. It corresponds the Chi-square test that is for the Goodness of the Fit.
2. Rejection region :
It is given --
significance level, α = 0.05
number of degrees of freedom, df = 11 - 1
= 10
Then the rejection region of this test is :
[tex]$R=\{ x^2:x^2 >18.307\}$[/tex]
3. Test statistics
The Chi-Squared statistics is computed as :
[tex]$x^2=\sum_{i=1}^n \frac{(O_i-E_i)^2}{E_i}$[/tex]
[tex]$=7.21+4.089+0.133+0.089+1.056+3.825+2.638+0.924+1.671+0.001+0.001$[/tex]
= 21.638
4. Decision about null hypothesis
Since we see that : [tex]$x^2=21.638>x^2_c = 18.307$[/tex], we can concluded that we can reject the null hypothesis.
5. Conclusion :
It is concluded that the null hypothesis [tex]$H_0$[/tex] is rejected. So there is enough evidence for us to claim that the population proportions differ from that stated in null hypothesis at α = 0.05 significance level.