Answer:
Step-by-step explanation:
(5/10)(4/9)=20/90=2/9
Two-ninths
Answer:
2/9
Step-by-step explanation:
I just answered it on edg.
At the grand opening of a new store, every 9th customer will receive a balloon and every 12th customer will receive a $10 gift certificate. Which customer will be the first to get both a balloon and gift certificate?
Answer: 36th customer.
Step-by-step explanation: 36 is divisible by both 9 and 12, and is the least common multiple.
-3/5 + ( - 1/10) simplified fraction
Answer:
-1/2
if it's not right let me know
Step-by-step explanation:
can somebody help me pleaseeee !
Answer:
First and Third one
Step-by-step explanation:
First one: No Solution
Second one: x= All real numbers
Third one: No Solution
Fourth one: All real numbers
How to transfer 800g to kg
Answer: The answer is 0.8
Step-by-step explanation: Every gram is 0.001 of a kilogram
For the equation Y = 2x - 3, complete the table for the given values of X
X Y
-1
1
3
Given:
The equation is:
[tex]y=2x-3[/tex]
The x-values in the given table are -1, 1, 3.
To find:
The y-values for the given x-values in the table.
Solution:
We have,
[tex]y=2x-3[/tex]
At x=-1,
[tex]y=2(-1)-3[/tex]
[tex]y=-2-3[/tex]
[tex]y=-5[/tex]
At x=1,
[tex]y=2(1)-3[/tex]
[tex]y=2-3[/tex]
[tex]y=-1[/tex]
At x=3,
[tex]y=2(3)-3[/tex]
[tex]y6-3[/tex]
[tex]y=3[/tex]
Therefore the required table is:
x y
-1 -5
1 -1
3 3
Need help ASAP! due soon!!!!
Answer:
Y=-3/4X+4
Step-by-step explanation:
Bottom to top, if the line is going to the right, it is positive, but if it goes left; negative. look at the Y axis, and where the line crosses is b.
In the isosceles triangle ABC
AB=AC
angle B -- (3x 32)º
angle (872x)"
Work out the value
of x.
Answer:
x = 4.5
Step-by-step explanation:
Angle B = angle C because it is an isosceles triangle.
3x32 = 87-2x
96 = 87-2x
reduce:
9 = 2x
x = 4.5
I will mark brainliest
Answer:
I think It would be A but I'm not exactly sure
Answer:
It's d no. 5/ x - 2 is the answer of your question
what is 6 divided by 1,932
Step-by-step explanation:
do u mean 1,932 divided by six?
Answer:
1932 divided by 6 in decimal = 322
1932 divided by 6 in fraction = 1932/6
1932 divided by 6 in percentage = 32200%
Step-by-step explanation:
The number 1932 is called the numerator or dividend, and the number 6 is called the denominator or divisor.
The quotient of 1932 and 6, the ratio of 1932 and 6, as well as the fraction of 1932 and 6 all mean (almost) the same:
1932 divided by 6, often written as 1932/6. 1932 divided by 6 = 322
The result of 1932/6 is an integer, which is a number that can be written without decimal places.
1932 divided by 6 in decimal = 322
1932 divided by 6 in fraction = 1932/6
1932 divided by 6 in percentage = 32200%
WILL GIVE BRAINLIEST TO ANYONE WHO CAN HELP ME!!! PLEASE
Determine the domain and range of the function represented by the graph below.
Select one:
A. D: −4 −4
B. D: −2
C. D: −2≤x≤2; R: −2≤y≤2
D. D: −4
Answer:
the answer to this question is C. D: −2≤x≤2; R: −2≤y≤2
If the basket had a total of 44 oranges, how many apples would the basket have? Draw a tape diagram to represent your answer
Answer: This makes no sense whatsoever. How would we know how many apples their were simply from the fact there are 44 oranges??? Was there more info we missed???
Step-by-step explanation:
Please help with math, due soon. Worth lots of points.
Answer:
5) 3x-4x
6) 7+5x-9x
7) 16r+6-1-32r
8) 19x-1-2x
What is 50% of 98 pls
The answer is 49 :))
Need help because i can’t seem to figure it out
9514 1404 393
Answer:
y -10 = 1/8(x +8)
Step-by-step explanation:
The point-slope form of the equation of a line with slope m through point (h, k) is ...
y -k = m(x -h)
You have m = 1/8, and (h, k) = (-8, 10).
Putting those numbers in the form gives ...
y -10 = 1/8(x -(-8))
You can simplify the double minus sign so you have ...
y -10 = 1/8(x +8)
_____
Additional comment
A lot of math is about matching patterns and making substitutions. This is a good example of that.
Which method can be used to find a
Fractions equivalent to 5/6
Answer:
multiplication
Step-by-step explanation:
when you will multiple both numerator and denominator by same number then you will get another fraction which will equivalent to that one
=> for example = 5/6 *2/2 = 10/12
hope it helps
a 66
b 8
c 350
d 32
:)))))
Answer:
d) 32
Step-by-step explanation:
If 16 blue cones are there, and the blue cones are 50 % of all cones, tat means that half or 50% of all cones are blue.
50% +50% = 100%
And hence,
16 + 16 = 32 blue cones
Hope it helps :)
Explain why the graph above represents a function.
How much must be deposited into an account that pays 12.2% annual interest compounded quarterly to receive $13,422 after 5 years.
Answer:
$7,359.65
Step-by-step explanation:
The computation of the amount that to be deposited is shown below:
Here we have to calculate the present value
As we know that
Present value = future value ÷(1+ rate of interest)^years
where,
rate of interest = 12.2% ÷ 4 = 3.05%
And, the years is = 5 × 4 = 20
Now the present value is
= $13,422 ÷ (1+ 3.05%)^20
= $7,359.65
Express the rate as a unit rate.
6 miles in 2 hours
Answer:
8.73 mph
Step-by-step explanation:
Decrease £740 by 8% .
Answer: 'Percent (%)' means 'out of one hundred':
p% = p 'out of one hundred',
p% is read p 'percent',
p% = p/100 = p ÷ 100.
8% = 8/100 = 8 ÷ 100 = 0.08.
100% = 100/100 = 100 ÷ 100 = 1.
Step-by-step explanation:
To calculate percentage decrease:
First: work out the difference (decrease) between the two numbers you are comparing. Then: divide the decrease by the original number and multiply the answer by 100. If your answer is a negative number, then this is a percentage increase.
Mary rides her horse 30 miles in 2 1/2 hours. What is her average speed in miles per hour?
Answer:
12 miles per hour
Step-by-step explanation:
The locations of Mr. Zavala's house (3, 2) and office (6, 11) are mapped on the coordinate plane below.
his daughter school is 2/3 the distance from his house to his office and lies on the segment shown. What are the coordinates of the school?
Answer: (5,8)
Step-by-step explanation:
Find the distance between the points (10,-10) and (1, 2).
1
Hint: Use the Pythagorean theorem.
1044
alapsas
8
PAUSED
6
Startscore
Go 100
4
0
(1,2)
2
-10
-8
-6
-4
-2
0
2
4
6
8
10
-2
-4
-6
-8
(10-10)
-10
danimals to the nearest tenth
Answer:
-10
Step-by-step explanation:
calculate the perimeter of a rectangle with length 4+5y-3x and width 2x - 8y
Answer: p = - 6y - 2x + 8
Step-by-step explanation:
p = 2l + 2w
p = 2(4+5y-3x) + 2(2x - 8y)
p = 8 + 10y - 6x + 4x- 16y
p = - 6y - 2x + 8
Answer:
P=-2x-6y+8 i believe
Step-by-step explanation:
P= 2(4+5y-3x) + 2(2x-8y)
P= 8+10y-6x +4x-16y
=8+10y+−6x+4x+−16y
=(−6x+4x)+(10y+−16y)+(8)
=−2x−6y+8
solve x - 12 = 7 using algebraic operations
Answer:
19
Step-by-step explanation:
Add 12 to each side: -12 + 12 = 0, 7 + 12 = 19I hope this helps!
PLEASE HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
AWARD BRAINLIEST FOR CORRECT ANSWER!!! NEED FAST PLEASE x
Wayne spends 1/6th of an hour walking his dog. How much time does Wayne spend walking his dog in a week? *
Answer:
10 minutes
Step-by-step explanation:
This is somewhat of a trick question and also incomplete.
Assuming he walks his dog 1/6th of an hour each week, he walks his dog 10 minutes per week.
If this is incorrect please tell me the complete question
6th grade math help!!
I think the answer might be D. If its greatest to least. I'm pretty sure it is D though. There is no answer for least to greatest in the correct order.
Answer:
B
Step-by-step explanation:
3/5 < 13/20 < 33/50 < 51/75 < 18/25
find the measure of all of the angles on the diagram
Answer:
Angle 1: 135*
Angle 2: 45*
Angle 3: 45*
Angle 4: 135*
Angle 5: 135*
Angle 6: 45*
Angle 7: 45*
Angle 8: 135*
Step-by-step explanation:
So we have angle 2, 45*, we can subtract 45 from 180 to get the angle for 1. Since everything is the same size as either 1 or 2 we can just plug in the bigger angle number we have for it, ex 4= 135 and so is 7.
If you don't understand something please don't hesitate to ask.
Answer:
Step-by-step explanation:
∠2 = 45
∠3 = ∠2 {Vertically opposite angles}
∠3 = 45
∠7 = ∠3 {Corresponding angles}
∠7 = ∠45
∠6 = ∠7 {Vertically opposite angles}
∠6 = 45
∠1 + ∠2 = 180 {Linear pair}
∠1 + 45 = 180
∠1 = 180 -45
∠1 = 135
∠4 =∠1 {Vertically opposite angles}
∠4 = 135
∠8 = ∠4 {Corresponding angles}
∠8 = 145
∠5 = ∠4 {Alternate interior angles}
∠5 = 145