Answer:
1) 27.374
2)9.177
Step-by-step explanation:
1) To get the value of x , we use the appropriate trigonometric ratio
From what we are given;
we have the hypotenuse ( the side facing the right angle) and the adjacent
The trigonometric identity to use here is the cos
The cos of an angle is the ratio of the adjacent to the hypotenuse
cos 64 = 12/x
x = 12/cos 64
x = 27.374
2) Here, we are given the hypotenuse and the opposite
The trigonometric ratio to use here is the sine
the sine of an angle is the ratio of the opposite to the hypotenuse
thus, we have it that;
sin 35 = x/16
x = 16 sin 35
x = 9.177
How would this following triangle be classified
Answer:
Isosceles right
Step-by-step explanation:
This triangle would be classified as Isosceles right because all the sides are the same length, which classifies as Isosceles, and the triangle has a right angle (90 degrees).
Which figures appear to be congruent?
An image of 5 triangles on a 14 by 12 grid is shown.Triangle 1 has a base that is 4 units long. The upper vertex is 4 units above the midpoint of the base. To the right, triangle 2 has a horizontal leg that is 3.5 units long and a vertical leg that is 4 units long. A small square is positioned in the triangle at the lower left vertex. Below triangle 1, triangle 3 has a horizontal leg that is 3.5 units long and a vertical leg that is 4 units long. A small square is positioned inside this triangle at the upper right vertex. Triangle 4 is toward the center of the grid. It has a horizontal leg that is 1 unit long and a vertical leg that is 4 units long. A small square is positioned inside this triangle at the upper right vertex. Triangle 5 is to the lower right. It has a horizontal leg that is 6 units long and a vertical leg that is 4 units long. A small square is positioned inside this triangle at the lower left vertex.
A. 1, 2, and 3
B. 1 and 4
C. 1 and 5
D. 2 and 3
Answer:
your answer would be D. 2 and 3
Are the following triangles similar? Show all work and/or explanations. If so, state the reason (SSS,SAS,AA)
Which expression is equivalent to 6(5x + 4) - 6x ?
a. 24x + 24
b. 48x
C. 30x + 24
d. 5x + 10
Answer:
a. 24x + 24
Step-by-step explanation:
Given
6(5x + 4) - 6x
= 30x + 24 - 6x
= 24x + 24
Hope it will help :)❤
The probability that it rains is about 20%.
The probability that the bus is late is about 8%.
The probability that it rains and the bus is late is about 3%.
The probability that the train is late is about 5%.
The probability that it rains and the train is late is about 1%.
what can you conclude about the rain and the students commute on the bus and train?
Education researchers are interested in the workload expectations of freshmen at a local university. Since all of the
freshmen are randomly placed into freshman seminar classes the researchers randomly select 3 freshman seminar
classes and survey all of the students within those classes. Which sampling method was used?
Answer: cluster sampling
Step-by-step explanation: got it right on edge:)
Answer:
A
Step-by-step explanation:
HELP MEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
Answer:
1.324
Step-by-step explanation:
Just divide 1324 by 1000 to get your conversion rate which is 1.324
If you check, to convert $1000 into Japanese Yen, by multiplying 1.324 with $1000, you'll get 1324 Yens
What is the slope between the points (-1,3) and (2, 5)?
Answer:
2 is the slope
you have to use this: y2-y1
x2-x1
y2= 5 y1= 3
x2= 2 x1= -1
5-3=2
2-1=1
i need help with this please
(2 choices)
Answer:
First two (S = 9.20 K = 10.15)
Step-by-step explanation:
Hours = x
Money Earned (AED) = y
Shamael
y = 9.2x
AED = 9.2(hours)
$9.20 an hour
Kamla
y = kx
([tex]x_{1} ,y_{1}[/tex]) = (5, 50.75)
([tex]x_{2}, y_{2}[/tex]) = (4, 40.60)
k = [tex]\frac{y_{1}-y_{2}}{x_{1}-x_{2}}[/tex] = [tex]\frac{50.75-40.60}{5-4}[/tex] = [tex]\frac{10.15}{1}[/tex] = 10.15
AED = 10.15(hours)
$10.15 an hour
use the distance formula to find the distance between the two points. (0, -2) and (9, 10) give the exact length (leave in radical form if it is not a perfect square). but please show your work so i can understand. its ok if u cant show ur work tho thank you!
Answer:
15 units
Step-by-step explanation:
Calculate the distance d using the distance formula
d = [tex]\sqrt{(x_{2}-x_{1})^2+(y_{2}-y_{1})^2 }[/tex]
with (x₁, y₁ ) = (0, - 2) and (x₂, y₂ ) = (9, 10)
d = [tex]\sqrt{(9-0)^2+(10+2)^2}[/tex]
= [tex]\sqrt{9^2+12^2}[/tex]
= [tex]\sqrt{81+144}[/tex]
= [tex]\sqrt{225}[/tex]
= 15
HELP ME PLEASE!!! I NEED HELP!
For the whole numbers:
24
26
23
25
21
46
63
57
75
91
1. 24 and 23.8
2. 26 and 25.7
3. 23 and 22.8
4. 25 and 24.8
5. 21 and 20.9
6. 46 and 46.3
7. 64 and 63.7
8. 56 and 56.5
9. 75 and 74.6
10. 91 and 90.7
When rounding, whether it's a whole number or a decimal, you would round up if the number next to it is 5 and up. You wouldn't change the number next to it if it's below 5.
If you have any further question, please reach out to me :)
In triangle PQR, the angles are in the ratio 2 : 3 : 4. Find all the angles (urgent)
Answer:
40°, 60° and 80°
Step-by-step explanation:
sum the parts of the ratio, 2 + 3 + 4 = 9 parts
Divide 180° ( sum of angles in a triangle) by 9 to find the value of one part of the ratio.
180° ÷ 9 = 20° ← value of 1 part of the ratio , then
2 parts = 2 × 20° = 40°
3 parts = 3 × 20° = 60°
4 parts = 4 × 20° = 80°
The angles in the triangle are 40°, 60°, 80°
Given that (1,9) is on the graph of f(x), find the corresponding point for the function f(x+3).
-5 + 3g + (-3) - 8g = -18
Answer:
the answer is g=2
Step-by-step explanation:
hope this helps!!!
A bicycle factory produces 1505 bicycles in a week . How many bicycles will it produce in 30 days
Answer:
6450
Step-by-step explanation:
Because 1505 ÷ 7 = 215
The bicycle factory produces 215 bikes in 1 day.
So: 215 • 30 = 6450
Hope this helps!
pls answer correctly or u get rPoRtEd
Answer:
no answers yet
Step-by-step explanation:
Simplify the following:
a) 49 x 43
b) 69 x 62
c) 88 = 8
d) 78 - 76
I’ll give brainliest
Answer:
a) 2107
b) 4278
c)false equation but gessing its a + IT IS 96 or a - =80
d) 2
Step-by-step explanation:
a) 2107 b) 4278 c) i dont think anything can be done with this d)2 hope this helps,
How many intergers are between √15 and √68
Answer:
I think the answer is Four
Step-by-step explanation:
3.9-8= 4,5,6,7
Put the following equation of a line into slope-intercept form, simplifying all fractions. 3x + y = 3
Answer:
y = - 3x + 3
Step-by-step explanation:
The equation of a line in slope- intercept form is
y = mx + c
Given
3x + y = 3 ( subtract 3x from both sides )
y = - 3x + 3 ← in slope- intercept form
Answer:
y=-3x+3
Step-by-step explanation:
3x+y=3
y=3-3x
y=-3x+3
solve the following system of equations
x-2y=6 and y=11-3x
Answer:
m=1/2 this is the 1st question.
m= -3 is the second question.
Step-by-step explanation:
Use the slope-intercept form.
Answer:
(x,y)
1. (10,4)
2. (3,22)
Step-by-step explanation:
If you substitute 10 for the x and 4 for the y in the first problem, it becomes true.
x-2y=6 ---> 10- 2(2)=6
2 times 2 is 4 and 10 minus 4 equals 6.
Same rules apply to the second problem.
what is 100×100 and 100÷100
Answer:
100* 100 = 10,000 100 divided 100 is 1
Step-by-step explanation:
Brian made a tasty burger . the diameter of the Burger was 5cm. what is the radius of the circle?
19.625cm squared because you have to divide the diameter by 2 to get the radius.
Area of circle = pi times radius times radius
= 3.14 times 2.5 times 2.5
= 19.625cm squared
One angle is its own supplement.
What size is this angle?
Answer:When an angle is its own supplement, that means that the angle, plus itself, will equal 180 degrees.
Step-by-step explanation:
Answer:
if the the shape is a shape then its 180
An equilateral triangle has a perimeter of 24 centimeters. If the triangle is dilated by a factor of 0.5, what is the length of each side of the new triangle?
Answer:
4
Step-by-step explanation:
To find the side length of the original triangle:
24/3=8 (because it is an equilateral triangle).
Because the triangle is dilated by a factor of 0.5 and the triangle is equilateral, the side lengths of the new triangle is
8*0.5=4
Multiply. Write in simplest form 3/10 x 8
Answer:
2.4
Step-by-step explanation:
Answer:
3/10 multiplied by 8 would be 2.4
Step-by-step explanation:
3/10=0.3
0.3*8=2.4
Find the exact value of x.
x=
Answer:
6.73
Step-by-step explanation:
Remark
There might be an easier way to do this problem. I'm certain I don't know what it is. Begin by called WY = y
Givens
WY = y
WZ = x
XW = 25 - y
XZ = 24
YZ = 7
Equations
x^2 + y^2 = 7^2
(25 - y)^2 + x^2 = 24^2
Solution
x^2 = 7^2 - y^2
x^2 = 24^2 - (25 - y)^2
Since both xs are the same, you can equate the right side of the equations.
7^2 - y^2 = 24^2 - (25 - y)^2 Expand the brackets
7^2 - y^2 = 24^2 - (625 - 50y + y^2) Remove the brackets.
7^2 - y^2 = 576 - 625 + 50y - y^2 Cancel the y^2. Combine 576 and 625
49 = - 49 + 50y Add 49 to both sides
98 = 50y Divide by 50
y = 1.96
Now use y to find x
x^2 + y^2 = 7^2
x^2 = 7^2 - 1.96^2
x^2 = 45.1584
x = 6.72
9514 1404 393
Answer:
x = 6.72
Step-by-step explanation:
The triangles are all similar, so the ratios of corresponding sides are the same.
short leg/hypotenuse = 7/25 = x/24
x = 24(7/25)
x = 6.72
What's the area and the perimeter of rectangle ABDC shown in the coordinate plane?
Question 2 options:
A)
Area = 32 square units; perimeter = 24 units
B)
Area = 24 units; perimeter = 32 square units
C)
Area = 24 square units; perimeter = 32 units
D)
Area = 32 units; perimeter = 24 square units
I need someone to actually fill this out
i will mark brainliest
Answer: See below
Step-by-step explanation:
-3 2^x + 3 = 2^(-3) + 3 = 0.125 + 3 = 3.125 (-3, 3.125)
-2 2^x + 3 = 2^(-2) + 3 = 0.25 + 3 = 3.25 (-2, 3.25)
-1 2^x + 3 = 2^(-1) + 3 = 0.5 + 3 = 3.5 (-1, 3.5)
0 2^x + 3 = 2^(0) + 3 = 1 + 3 = 4 (0, 4)
1 2^x + 3 = 2^(1) + 3 = 2 + 3 = 5 (1, 5)
2 2^x + 3 = 2^(2) + 3 = 4 + 3 = 12 (2, 12)
3 2^x + 3 = 2^(3) + 3 = 8 + 3 = 11 (3, 11)
Plz help due tomorrow ill guve Brainlyest to the correct answer
Answer:
$70 per tv
Step-by-step explanation:
if she gets $25 extra for each and her total made was $1,235 with 13 TV's you have to multiply 25 by 13 and get 325 then subtract that from 1,235 then get 910 which is what she made with just the fixing part so you divide that by 13 and get 70.
25x13=325
1,235-325=910
910/13=70 :)
Angle P and angle Q make a
90° angle.
Angle P = 62°
Angle Q = 4x
What is the value of x?
Hope this helps
Substitute the values of angles P and Q in an equation that equals 90 degrees
62° + 4x = 90°
Then isolate the variable by first subtracting 62 from both sides
62 + 4x = 90 → 4x = 28
-62 -62
Then divide both sides by 4
4x = 28 → x = 7
/4 /4